مسئول قانون ماشین قوانین قانونی اخبار اجتماعی

مسئول: قانون ماشین قوانین قانونی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی ثبت سند ماشین در دفترخانه اختیاری است

نائب رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه پلیس تخلفی نداشته و به وظایف قانونی خود عمل می‌کند گفت: ثبت سند در دفترخانه اختیاری است و دلیلی جهت نقض نظریه معاونت

ثبت سند ماشین در دفترخانه اختیاری است

ثبت سند ماشین در دفترخانه اختیاری است

عبارات مهم : قانون

نائب رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه پلیس تخلفی نداشته و به وظایف قانونی خود عمل می کند گفت: ثبت سند در دفترخانه اختیاری است و دلیلی جهت نقض نظریه معاونت قوانین مجلس وجود ندارد.

به گزارش مهر، کش وقوس های فراوان در خصوص ثبت سند ماشین در مراکز تعویض پلاک نیروی انتظامی و یا دفاتر اسناد رسمی بدان جا رسیده که پای معاونت قوانین مجلس نیز به این ماجرا باز شد و رای به نفع پلیس صادر شد که البته در نهایت رای به نفع مردم است.

ثبت سند ماشین در دفترخانه اختیاری است

در نظریه معاونت حقوقی مجلس آمده که به موجب ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی، سند خودروی صادره از سوی نیروی انتظامی رسمیت دارد و همچنین مستند قانونی مبنی بر الزام مراجعه به دفتر منزل ثبت و اسناد جهت نقل و انتقال ماشین یافت نشد.

دکتر مسعود پزشکیان نایب مدیر مجلس، در جمع خبرنگاران به بیانات ضد و نقیض بسیاری که له و علیه این «نظریه معاونت حقوقی مجلس» چند روز گذشته در رسانه ها شاهد بودیم، تصویر العمل نشان داد.

نائب رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه پلیس تخلفی نداشته و به وظایف قانونی خود عمل می‌کند گفت: ثبت سند در دفترخانه اختیاری است و دلیلی جهت نقض نظریه معاونت

جایگاه معتبر معاونت قوانین مجلس

نایب مدیر مجلس در پاسخ به این سئوال که جایگاه معاونت قوانین مجلس جهت پیگیری به تعارضات قوانین به چه میزان اعتبار دارد، گفت: جایگاه این معاونت کاملاً معتبر و قانونی هست؛ همه اشتباهات و تعارضات را بررسی کرده، تطبیق داده و اعلام می کند؛ در هر صورت اگر اشکال و ایرادی وجود داشته باشد مرجعی که پیگیری می کند اداره قوانین است.

جایی جهت نقض قوانین مجلس وجود ندارد

پزشکیان در پاسخ به این که آیا امکان نقض رای و نظریه معاونت قوانین مجلس وجود دارد، اعلام کرد: چه دلیلی جهت نقض وجود دارد؟ مگر می شود قانون را نقض کرد؟ مگر این که کسی نخواهد قانون را اجرا کند.

ثبت سند ماشین در دفترخانه اختیاری است

وی همچنین در پاسخ به این که علت مخالفت بعضی از نمایندگان مجلس با این مصوبه که به نفع مردم است چیست؟ گفت: پر واضح است که نظر نماینده با قانون تفاوت دارد، نماینده شاید نظرش بر این منوال باشد که این قانون را قبول نداشته باشد و آن را به گونه دیگری تفسیر کند ولی در هر حال این نماینده نیست که قانون را تفسیر می کند؛ اداره قوانین است که قوانین را بررسی کرده، تفسیر می کند، تطبیق می دهد و اعلام نظر نهایی می کند.

قانون را مجلس اعلام می کند؛ نه قوه قضائیه

پزشکیان در خصوص این که بعضی از نمایندگان مجلس اظهار کرده اند که اعلام نظر نهایی به وسیله معاونت قوانین مجلس، اشتباه است و چون سابق بر این، قوه قضاییه رای دیگری صادر کرده هست؛ بایستی به همان شکل پیش برود، گفت: باید بدانیم قوه قضاییه نیز نظر خود را اعلام می کند ولی آن که باید قوانین را اعلام کند؛ مجلس است.

نائب رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه پلیس تخلفی نداشته و به وظایف قانونی خود عمل می‌کند گفت: ثبت سند در دفترخانه اختیاری است و دلیلی جهت نقض نظریه معاونت

به گفته وی قانون است که می تواند حکم کند و نه این که یک گروه سر دفتر دار بخواهند تصمیم بگیرند و قوه قضاییه هم بخواهد حکمی خلاف آن قانون صادر کند.

عدم ثبت منقولات ارزشمندی همچون طلا و جواهر در دفترخانه ها

ثبت سند ماشین در دفترخانه اختیاری است

نماینده مردم تبریز در مجلس در خصوص نظر شخصی خود نیز گفت: بسیار واضح است آن چیزی را که قانون مشخص و مصوب کرده و مجلس نیز اعلام کرده مد نظر هست؛ آن حکمی که در رابطه با اموال منقول وجود دارد بر این مبنا است که الزامی ندارد در جایی ثبت شود؛ بسیاری از منقولات از جمله بعضی از وسایل منزل، طلا و جواهر که بسیار هم گرانقیمت هستند هیچ گاه به وسیله صاحبانشان در دفترخانه ها ثبت نمی شوند که حتماً مورد نیاز باشد ماشین ثبت شود.

پزشکیان در پاسخ به این که آیا پیگیری پلیس برعملی شدن این مواد قانونی صحیح است؟، گفت: باید به این امر اذعان داشته باشیم که بحث هویت، مالکیت، شماره و یا کدی که به یک ماشین می دهند؛ و نیز بسیاری از مسایل و پرسشها در رابطه با جرم و جنایات، تصادفات و حوادثی که ممکن است اتفاق بیفتد و همچنین پیگیری به مسایلی از این قبیل برعهده پلیس بوده وهست؛ در انتها این پلیس است که صحت و سقم آن را محرز و تعیین کرده و اعلام می کند.

به گفته وی هنگامی که پلیس نتواند بر روی مباحث تسلط داشته و اطلاعی از آنها نداشته باشد، نمی توان مباحث را در جامعه مدیریت کرد؛ در نتیجه، پلیس نه تنها از دید مادی باید عنوان را مد نظر قرار دهد بلکه به لحاظ وظایف و تکالیف ملزم به انجام است.

پزشکیان تصریح کرد: بنده اصلاً به این عنوان از دید مادی نگاه نمی کنم؛ وظایف پلیس است که درآن وظیفه دارد کد و شماره وسایل نقیله، صحت و سقم و تخلفاتی که را احیاناً رخ می دهد را به نوعی دسته بندی و کد گذاری کرده، و در انتها مالکیت ها را مشخص و تعیین کند تا بتواند اگر مسئله و یا مانعی پیش آمد تصمیم گرفته وعمل کند.

وی تأکید کرد: ضررمادی مردم و بحث مالی، یک بخش کوچکی از اهمیت این عنوان خاص و خاص را در بر می گیرد.

رای کمیسیون اصل نود، به معنای الزام ثبت دفترخانه ای نیست

نائب مدیر مجلس در خصوص براق سازی اظهارنظرهای بعضی از نمایندگان مبنی بر این که کمسیون اصل نود رای به ثبت در دفترخانه ها داده و این مصوبه مورد نیاز الاجراست، گفت: بی شک کمیسیون می تواند رای به ثبت بدهد ولی این به معنای الزام جهت حضور در دفاتر اسناد رسمی جهت ثبت نیست، می توان به میل خود به این دفاتر مراجعه کرد، در هرحال؛ عنوان بسته به نظر و سلیقه اشخاص دارد.

به گفته پزشکیان، هیچ اضطراری جهت حضور در دفتر منزل ها درخصوص به ثبت رساندن و نقل و انتقالات ماشین نیست و الزام قانونی در این مورد خاص وجود ندارد.

نایب مدیر مجلس در پاسخ به این سئوال که آیا در صورت شکایت دفاتر اسناد، کمیسیون اصل نود مجلس می تواند به عنوان ورود کرده و از ناجا شکایت کند، گفت: هنگامی که که معاونت حقوقی مجلس، قوانین را تطبیق می دهد و آن را اعلام می کند چه چیزی را می خواهند پیگیری مجدد کنند؟ از چه چیزی می خواهند شکایت کنند؟ این موضوعی است که بایستی سئوال شود ببینیم پیگیری و شکایتشان در خصوص چه مسئله ای است.

الزام پلیس بر انجام وظایف

مسعود پزشکیان همچنین با تأکید بر این که پلیس تخلفی نکرده افزود: نیروی انتظامی به وظایف قانونی خود عمل می کند اگر این کار را نکند باید از پلیس شکایت کرد؟ نه این که اگر کارشان را مطابق روال انجام داد شاکی آنها شویم.

واژه های کلیدی: قانون | ماشین | قوانین | قانونی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs